Birinci Bölüm: ReklamcılıkMerhaba, öğrenci dünyamızın ilk bölüm tanıtımı ile karşınızdayız. Bugün sözel puan türüyle öğrenci kabul eden reklamcılık bölümünden bahsedeceğim. Henüz lisans eğitimini aldığım bölümümde neler yapıyoruz, neler yapacağız biraz göz atalım. Türkiye’de Kabul gören mesleklerin yanı sıra insanlar gözünde meslek niteliğinin düşük olması biz reklamcı adaylarını üzse de fikrimiz varlığımızdır vecizesiyle  yolumuza devam edeceğiz tabi ki!
Reklam en basit tanımıyla, pazarlama iletişimlerinden biridir. Yani bizler sanatçı değil, sanatı iletişim aracı olarak kullanan, pazarlama ekseninde bir meslek icra edeceğiz. ‘’Bir reklamcı ne yapar?’’ Reklamcı bir ürüne istenen nitelikleri yükleyerek hedef kitlesine ulaşmasını sağlar. Biraz da şimdiki durumumdan bahsedecek olursam nasıl dersler görüyorsun sorusunu cevaplamak kaçınılmaz olacak tabi ki. Derslerimiz tabi ki medya ağırlıklı dersler. Bunun haricinde tüketici davranışı, sanat, kültür ve toplum, reklamcılığa giriş ismindeki derslerimiz var. Derslerin en güzel yanı kesinlikle günlük hayattan kopmadan ilerlemek, teorik derslerde dahi hayatın içinden gelen örneklerle ilerlemek, bir tüketiciyken bir anda üretici düşüncesiyle düşünmeye başlamak, hatta öyle ki öylesine süpermarkette dolaşmak bile daha zevkli oluyor bazen. Sonuç olarak not kaygılarından uzakta, derslere güzel bir sohbet gözüyle bakabilmek ve her gün yeni bir şeyler öğrenmenin keyfiyle bir öğrencilik sürdürmek oldukça mümkün bölümümüzde, tek gerekliliğimiz biraz ilgi ve istek. Biraz daha geriye dönerek benim en sevdiğim ‘’Reklamcılık Nedir?’’ sorusunun yanıtından bahsedeceğim, yine okulda izlediğimiz bu Ted konuşması şu ana kadar yapacağım işi en iyi anlatan tanımlardan biriydi, aşağıya bırakacağım video linki üzerinde konuşacağım. ‘’Bir Reklamcıdan Hayat Dersleri’’ isimli bu videonun son kısmında bahsedilen Shreddies gevrekleri kare şeklindeyken küçük bir el hareketiyle ona elmas demeye başlıyoruz, bir de üzerine ikisi bir arada şeklinde yeni bir ürünle tüketici karşısına çıkıyoruz. Verdiğim örnek üzerinden reklamcılığın aslında tamamen bir şeylere değer yüklemek olduğunu kanıtlayabilir, buradaki bir şey şüphesiz ‘’ürün’’ olarak adlandırılıyor -ki her şeyi bir ürün olarak nitelendirmemiz mümkün olduğundan dolayı- etrafımızdaki her şeyin objemiz olabileceğini gözden kaçırmadan yeni değerler yaratmanın işimizin mihenk taşı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

İşimizin biraz cilveli kısmına göz atacak olursak ‘’diploma’’ sorunumuzdan bahsetmeden geçemeyeceğim tabi ki. Evet, maalesef mesleğimiz bir mühendislik, doktorluk diploması kadar diploma zorunluluğu olan bir meslek değil. Bu durum da rekabeti biraz kızıştıran bir durum aslında. Herkesin reklamcı olma şansı olduğunu düşündüğümüzde bu fikir kulağa biraz korkutucu ve garanticilikten uzak gelse de çözümü var. Lisans eğitimi boyunca kendinizi geliştirebileceğiniz dört yıllık bir zamandan bahsettiğimizde kendinizi farklı kılmanız kesinlikle sizi bir adım öne çıkaracaktır, farklılığınızla beraber aldığınız akademik eğitimi harmanladığınızda ise bu durumun pek de korkutucu bir tarafı kalmayacağına eminim. Disiplinlerarası tanımı kesinlikle bizim olmazsa olmazımız olmalı, bizler sosyolojiden anlayıp sanat tarihi de bilmeliyiz.

Çalışma imkanlarından söz edecek olursak hem özel sektörde hem de kamu sektöründe çalışmak mümkün. Günümüz dünyasında sürekli artan ürün çeşitliliği gölgesinde sürekli artan rekabette kesinlikle ihtiyaç duyulan birimlerden biri reklam olduğu için sürekliliği olan bir sektörde iş arayacağız aslında. Reklam artık garanti sektörler gibi bir mecburiyeti olan bir iş alanı aslında, vücudumuzun beslenmek zorunda olması gibi, ürünler de reklamlarına mecbur ve reklam da bizim işimiz olacak 😊 

Umarım reklamcı adaylarına, reklamcılık öğrencilerine ve bölümümüzün meraklılarına bir şeyler anlatabilmişimdir diyerek çok sevdiğim güzel bir şarkı sözüyle yazımı bitiriyorum,’’ Hayat ne boş ne anlamsız, neye benzerdi reklamsız?’’ Bir sonraki Sor Soruştur bölümünde görüşmek üzere.


                                                                                      Yağmur Deniz AYDIN
                                                                      Bahçeşehir Üniversitesi- Reklamcılık 1. Sınıf.


Yorumlar

 1. Reklamcılık ile ilgili harika bir bilgilendirici yazı olmuş.
  Reklam nedir, reklamcılık bölümünde okuyanlara tavsiyeler, bölümü bitirenler nerelerde çalışabilir...
  çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de çok teşekkür ederiz, farklı bölümler için de yazılar yolda :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 3: Not Tutmak

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 5: Hedef Belirlemek

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: TIP