Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 3: Not TutmakDersleri Kurtaran Adam’dan tavsiyeleriyle üçüncü kez merhaba,

Bugün bizim de çıkış noktamız olan ders notları hakkında konuşmaya karar verdik. Hangi bölümde okursanız okuyun her daim not arama trafiğinin içinde bulunduğunuzu biliyoruz zira ders notu öğrencilik dediğimizde akılda yer eden ilk kavramlardan biridir. ''Ders notları bizim için neden bu kadar önemlidir?'' ''Nasıl sağlıklı bir şekilde not tutabiliriz?'' Biraz bu konulardan bahsetmek istiyoruz. Öncelikle dersin işlendiği anda sınıfta bulunmanın önemini ne kadar çok duysak da ders esnasında not tutmanın en verimli öğrenme şekillerinden biri olduğunu biliyoruz. Aslında bu da uzaktan eğitim konusuna mesafeli durmamızın sebeplerinden biridir, fakat geleneksel eğitim anlayışının içinde bulunurken bunu biraz daha verimli bir seviyeye taşımak için her zaman elimizden geleni yapmıyoruz, öğrenciler olarak dersten kopma durumuna her zaman açıklamalarımız var ne de olsa , işte bugün o bahanelerimizden biraz olsun sıyrılıp not alarak dersi derste öğrenmek üzerine ufak da olsa önerilerde bulunacağız.

 • Tüm detayları yazmaya çalışmayın. Ders esnasında harfi harfine not tutmak kesinlikle çok zor bir durumdur, tüm detayları yazmaya çalışırsanız gerçekten öne çıkan, önemli noktaları kaçırabilirsiniz bu sebeple dersi dinlerken kendinizce bir süzgeçten geçirip not almanız işinizi biraz olsun kolaylaştıracaktır.


 • Önemli noktaları belirleyin. Not aldığınız esnada sizin için önemli olan kısımlara bir sembol (yıldız, ünlem vb.) koyarsanız çalışmak için notlarınızı kullandığınızda hedefinize kestirmeden ulaşmanızı sağlayacaktır.


 • İyi bir dinleyici olun. Not tutabilmeniz için belki de en önemli nokta iyi bir dinleyici olmaktır, dikkatle dinlemediğiniz bir konu hakkında önemli yerleri belirlemek, bilgiyi süzmek kesinlikle mümkün olmayacaktır. İyi bir dinleyici olmak için ders esnasında dikkatinizi dağıtacak unsurlardan kaçınmaya çalışmanız gerekmektedir.


 • Tek renk kalem kullanın. Ders sırasına aldığınız notların düzgün olması için uğraşırken zaman kaybedeceğinizi unutmayın, ders sırasında aldığınız notların hızlı bir şekilde veri toplama işlemi olduğunu unutmayın. Dersten sonraki aşamada notlarınızı temize çekerken renklendirip biraz da düzgün bir şekilde yazmanın faydası olarak konuyu tekrar edebilirsiniz.


 • Notlarınıza tekrar göz atın. Bu madde her ne kadar bir öncekinin tekrarı sanılsa da kesinlikle ayrıca açıklamamızı gerektirecek kadar mühim. Derste aldığınız notları çantanızın bir kenarında unutulmaya mahkum ederseniz hiçbir anlam ifade etmyecektir, bir faydasını görmeyi beklememeniz gerekir. Aldığınız notları aslında nelere çalışmanız gerektiğine dair ipucu olarak görmelisiniz ve tekrar düzenleme aşamasına biraz daha detaylandırarak yazmalısınız,, bu aşamada gerçekten not tuttum diyebilirsiniz.


 • Dersleri Kurtaran Adam’dan yararlanabilirsiniz. Bu platformda ya iyi not tutan öğrenci olun ya da not arayan öğrenci, iki durumda da size faydası olan bir oluşumdan bahsediyoruz. Eğer not tutan bir öğrenciyseniz notlarınızı siteye yükleyerek kazanç sağlayabilirsiniz, ben not tutmayı beceremiyorum diyenlerdenseniz de siteden birçok üniversitenin birçok bölümüne ait notlardan faydalanabilirsiniz. Siteye ulaşmak için tıklayınUmuyoruz ki tavsiyelerimiz not tutma konusunda sizlere yardımcı olacaktır, vizelerinizden önce not tutmak hakkında konuşmanın sizlere bir faydası olacağını düşündük bu dönemde sitemizi ziyaret etmenin de faydalı olacağını söylemeden geçmeyelim, şimdiden başarılar dileriz, görüşmek üzere 😊

Yorumlar

 1. Eğitimin kötü olup dersanelere ihtiyaç duyulan sistemlerde dersaneler arası ticari rekabette kaçınılmaz olarak gelinecek nokta şüphe,şaibe, içsel bilgiye erişim, etik ve yasa dışıliktir. Her sınav türü ve döneminde benzer konular toplumu yormaktadır. Özkaya Çözüm tüm eğitim alanlarında köklü düzenlemeler ve dersanelerin kapatılmasıdır.
  Ali Fethi Yılmaz yazdı 04.03.2019
  Tıpta Uzmanlık Sınavı sonrasında ÖSYM’nin soruları ve cevap anahtarını yayımlamadan önce sınav soruları sosyal medyada yer aldı. 24 Şubat 2019 Pazar günü gerçekleşen Tıpta Uzmanlık Sınavı öncesinde soruların Whatsapp gruplarında paylaşıldığı iddia edilirken, TUS sorularının çalındığı tartışmaları gündeme gelmişti.Sınav sorularının çalındığı iddiaları üzerine ÖSYM açıklama yaptı. TUS soruları ve cevap anahtarının çalındığı iddialarının odağındaki TUSDATA isimli dershane de konuyla ilgili açıklama yaptı. TUS’a giren doktorların Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne yaptıkları şikayetler ve söyledikleri, “sınav soruları çalındı mı” sorularını kuvvetlendirdi. Sınava giren bir doktor konuyla ilgili, "Bugün TUS dershanesine gitmeden başarı elde etmek çok zor” dedikten sonra, “Sızıntı iddiasının odağındaki TUS dershanesinin sınav öncesi 50 kişilik özel gizli grup oluşturduğunu ileri sürülüyor. Sınav soruları derece yapmaları için bu özel gruba verildi iddiası var. Bir de yüzde 98 soru tutturma, çıkan tüm sorulara referans spot bilgi paylaşımı sızıntı ihtimalini kuvvetlendiriyor. Binlerce tıp doktorunun emeğinin çalınmasına sessiz kalınmamalı” iddialarında bulunmuştu. Konuyla ilgili sosyal medyada ve farklı mecralarda da iddialar dile getirilmesi üzerine, TUSDATA sınava giren hocalarının soruları ezberledigini ifade etmişti. CİMER’e yapılan şikayete ÖSYM Hukuk Müşavirliği yanıt vermişti. ÖSYM açıklamasında, TUSDATA’nın “soruları ezberledik” şeklindeki açıklamasına yer verdi ve sorular ÖSYM'den iki gün erken açıklandığı için telif hakkı konusunda yasal işlem başlatılacağı ifade edildi.
  ÖSYM Başkanlığı Hukuk Müşavirliği CİMER’e yapılan şikayete şöyle yanıt vermişti: ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda, sınavlara giren bazı adaylarca sınav esnasında sorular ezberlenerek (bazen farklı adaylarca sınav esnasında ezberlenen sorular sınavdan sonra bir araya getirilerek) sınav sonrasında facebook, twitter, instagram, whatsapp, youtube gibi sosyal medya platformları üzerinden paylaşılabilmektedir.
  Orijnaline en yakın şekilde çıkartarak soruları sınav bittikten sonra whatsapp üzerinden paylaştıkları açıkça ifade edilmiştir.Telif hakkı Başkanlığımıza ait olan sınav soru ve cevaplarının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa aykırı olarak Başkanlığımızın yazılı izni olmaksızın yayınlanması suç olduğundan sınav sonrasında soruları izinsiz yayınlayan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmakta ve aynı zamanda erişimin engellenmesi kararı verilmesi, Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliğinden talep edilmektedir.ilgili kişi ve kurumlar hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmıştır.”
  2019-TUS sorularının sızdırıldığı iddiaların merkezinde olan TUSDATA’nın kurucuları arasında yer alan Uzman Doktor Sami Selçukbiricik’in bağlantıları da dikkat çekiyor. Uz. Dr. Sami Selçuk Biricik, kurucu olmasının yanı sıra, çeşitli illerde yapılan TUSDATA seminerlerine konuşmacı olarak katılıyor ve DUSDATA sitesinde yazarlık yapıyor İstanbul’da İskenderpaşa Cemaati’nin lideri Muhammed Nureddin Coşan’ın vakfettiği “Asfa Eğitim Vakfı" yönetim kurulunda, TUS sorularını sızdırdığı öne sürülen TUSDATA’nın kurucusu Uz.Dr.Sami Selçukbiricik’in adı da geçiyor. Sami Selçukbiricik, Özel Asfa Ferda Koleji Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.
  Türkiye geçmişte ÖSYM sınav hırsızlıklarıni geçmişte çok yaşadı. Burhan Dün FETÖ’nün yaptığı sınav hırsızlıklarının sonucunda Türkiye hala bedel öderken bugün devlete yerleştirilen başka cemaatler üzerinden yine aynı iddiaların konuşulması “Ne zaman ders alacağız” sorularını da beraberinde getiriyor.Fethi Yılmaz Odatv.com

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 4: Öğrenci Evi

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 5: Hedef Belirlemek

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: TIP