Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 3: Not TutmakDersleri Kurtaran Adam’dan tavsiyeleriyle üçüncü kez merhaba,

Bugün bizim de çıkış noktamız olan ders notları hakkında konuşmaya karar verdik. Hangi bölümde okursanız okuyun her daim not arama trafiğinin içinde bulunduğunuzu biliyoruz zira ders notu öğrencilik dediğimizde akılda yer eden ilk kavramlardan biridir. ''Ders notları bizim için neden bu kadar önemlidir?'' ''Nasıl sağlıklı bir şekilde not tutabiliriz?'' Biraz bu konulardan bahsetmek istiyoruz. Öncelikle dersin işlendiği anda sınıfta bulunmanın önemini ne kadar çok duysak da ders esnasında not tutmanın en verimli öğrenme şekillerinden biri olduğunu biliyoruz. Aslında bu da uzaktan eğitim konusuna mesafeli durmamızın sebeplerinden biridir, fakat geleneksel eğitim anlayışının içinde bulunurken bunu biraz daha verimli bir seviyeye taşımak için her zaman elimizden geleni yapmıyoruz, öğrenciler olarak dersten kopma durumuna her zaman açıklamalarımız var ne de olsa , işte bugün o bahanelerimizden biraz olsun sıyrılıp not alarak dersi derste öğrenmek üzerine ufak da olsa önerilerde bulunacağız.

  • Tüm detayları yazmaya çalışmayın. Ders esnasında harfi harfine not tutmak kesinlikle çok zor bir durumdur, tüm detayları yazmaya çalışırsanız gerçekten öne çıkan, önemli noktaları kaçırabilirsiniz bu sebeple dersi dinlerken kendinizce bir süzgeçten geçirip not almanız işinizi biraz olsun kolaylaştıracaktır.


  • Önemli noktaları belirleyin. Not aldığınız esnada sizin için önemli olan kısımlara bir sembol (yıldız, ünlem vb.) koyarsanız çalışmak için notlarınızı kullandığınızda hedefinize kestirmeden ulaşmanızı sağlayacaktır.


  • İyi bir dinleyici olun. Not tutabilmeniz için belki de en önemli nokta iyi bir dinleyici olmaktır, dikkatle dinlemediğiniz bir konu hakkında önemli yerleri belirlemek, bilgiyi süzmek kesinlikle mümkün olmayacaktır. İyi bir dinleyici olmak için ders esnasında dikkatinizi dağıtacak unsurlardan kaçınmaya çalışmanız gerekmektedir.


  • Tek renk kalem kullanın. Ders sırasına aldığınız notların düzgün olması için uğraşırken zaman kaybedeceğinizi unutmayın, ders sırasında aldığınız notların hızlı bir şekilde veri toplama işlemi olduğunu unutmayın. Dersten sonraki aşamada notlarınızı temize çekerken renklendirip biraz da düzgün bir şekilde yazmanın faydası olarak konuyu tekrar edebilirsiniz.


  • Notlarınıza tekrar göz atın. Bu madde her ne kadar bir öncekinin tekrarı sanılsa da kesinlikle ayrıca açıklamamızı gerektirecek kadar mühim. Derste aldığınız notları çantanızın bir kenarında unutulmaya mahkum ederseniz hiçbir anlam ifade etmyecektir, bir faydasını görmeyi beklememeniz gerekir. Aldığınız notları aslında nelere çalışmanız gerektiğine dair ipucu olarak görmelisiniz ve tekrar düzenleme aşamasına biraz daha detaylandırarak yazmalısınız,, bu aşamada gerçekten not tuttum diyebilirsiniz.


  • Dersleri Kurtaran Adam’dan yararlanabilirsiniz. Bu platformda ya iyi not tutan öğrenci olun ya da not arayan öğrenci, iki durumda da size faydası olan bir oluşumdan bahsediyoruz. Eğer not tutan bir öğrenciyseniz notlarınızı siteye yükleyerek kazanç sağlayabilirsiniz, ben not tutmayı beceremiyorum diyenlerdenseniz de siteden birçok üniversitenin birçok bölümüne ait notlardan faydalanabilirsiniz. Siteye ulaşmak için tıklayınUmuyoruz ki tavsiyelerimiz not tutma konusunda sizlere yardımcı olacaktır, vizelerinizden önce not tutmak hakkında konuşmanın sizlere bir faydası olacağını düşündük bu dönemde sitemizi ziyaret etmenin de faydalı olacağını söylemeden geçmeyelim, şimdiden başarılar dileriz, görüşmek üzere 😊

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 4: Öğrenci Evi

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 5: Hedef Belirlemek