Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 2: Öğrencilik ve Çalışmak

Dersleri Kurtaran Adam Blog’ dan herkese tekrar merhaba,

    Bugün sizlere tavsiyeler verdiğimiz dizinin ikinci bölümündeyiz, peki ne konuşacağız? Neredeyse öğrencilere ait bir kavramdan bahsedeceğiz, ‘’part time çalışmak’’.‘’Derslerimi olumsuz etkiler mi?’’, ‘’Kendime vakit ayırabilir miyim?’’ tarzındaki soruları hali hazırda part time çalışan birkaç öğrenci arkadaşımıza soracağız, fakat bundan önce öğrencilik ve çalışma hayatı üzerine birkaç konuya değinip öğrenci cevaplarına geçeceğiz.


     Öncelikle öğrencilik sürecinde çalışmanın kesinlikle mezuniyet sonrası için güzel bir hazırlık olduğunu söyleyebiliriz, bu noktada sektör dışı veya sektör içi çalışmanın bir farkı var mı düşüncesini aklımızdan geçirmemiz çok normal. Şayet lisans eğitiminizin başındaysanız sektörünüzle ilgili bir alanda çalışma şansınız oldukça az olduğundan dolayı part time çalışmak kavramına daha uzaktan bakıp çalışma hayatına hazırlık süreci şeklinde değerlendirmemizi sağlayacaktır. Lisans eğitiminiz sonrasında hangi sektöre yöneleceğinizi konu dışında bırakarak çalışma hayatına katkılarına bakacak olursak part time çalışmanın öncelikle iş hayatının dinamiği olan iletişim becerilerini kesinlikle geliştirebileceğini söylemek mümkün, bunun dışında kişisel alana ayrılacak vakit, ders çalışma programı ve iş hayatı üçlüsünü düzenleyerek zamanı etkili kullanma yeteneği konusunda da bizleri ileri taşıyacağı kesindir. Bizlere katacağı soyut kavramlar dışında birçok öğrencinin sorunu olan maddiyat hususunda da yardımını göz ardı edemeyiz. Sonuç olarak hem maddesel hem de bireysel faydalarını göz önünde bulundurarak kendimize uygun bir çalışma alanına erkenden yönelmek mesleki hayatta deneyimsel olarak bir adım önde olmamızı sağlayacaktır. Sektör dışındaki bir iş alanının bizlere sağladığı bunca faydadan bahsetmişken yönelmek istediğimiz bir alanda çalışmanın ne denli kıymetli bir yatırım olduğunu tahmin edebiliyor olmanız gerekir. Ayrıca son bir tavsiye olarak okuduğunuz bu yazının bağlı olduğu derslerikurtaranadam.com adresinin de sizlere not paylaşımı sayesinde kazanç sağlayan bir oluşum olduğunu da ekleyelim 😊 Şimdi öğrenci cevaplarına bakalım, Bahçeşehir Üniversitesi’nden İlayda’ya sorduk:


Part time çalışmanın derslerine olumlu veya olumsuz etkisi olduğunu olduğunu düşünüyor musun?
Düşünüyorum. Olumlu etkisi, part time çalışmakla beraber kendimdeki sorumluluk bilincini olumlu yönde etkilediğini söyleyebilirim. Çalışmadan önce bazı günler okula gitmediğimde kendi kişisel zevklerimi ön plana koyarken çalıştıktan sonra bu zaman çizelgesini daha verimli bir halde düzenledim. Olumsuzluk olarak ise zaman sıkıntısından kaynaklı derslere yoğunlaşma konusunda yer yer sıkıntılar yaşıyorum, fakat genel anlamda ikisini bir arada götürmekte zorlanıyorum diyemem.

Okulla beraber çalışma hayatında yer alman kişisel hayatına ne gibi değişiklere sebep oldu?
Çalışmadan önce genel olarak sosyal hayatıma daha fazla vakit ayırıyordum, şu an ise çalışma hayatı sebebiyle sosyal hayatımda biraz küçülmeye gitmiş durumdayım. Fakat, iş arkadaşlarımla da sosyal hayatımı devam ettirebiliyorum.

Çalışmak isteyen öğrencilere verebileceğin tavsiyeler var mı?
Bence kesinlikle çalışmalılar, sorumluluk bilincini geliştirmesinin yanı sıra maddi kazanç sağlıyor ve bu da kendini biraz daha özgür hissetme konusunda yardımcı oluyor ve insanı özgüven anlamında da ileri taşıyor.

Part time çalışılan alanın bölümle ilgisi olmalı mı?
Çalışmak kişi için bir ihtiyaç değilse bence bölümle ilgili olmalı, bölümle alakalı bir alanda çalışmak okulda öğrenilen teoriyi uygulama imkanı sunuyor.

Son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?
Boş zamanı olan her üniversite öğrencisine çalışmayı tavsiye ediyorum, kendimden yola çıkarak söyleyecek olursam çalışmadan önce ve çalıştıktan sonraki farkları sıraladığımda olumlu yönler kesinlikle daha fazla.

Umuyoruz ki çalışmak konusunda kararsızlığınızı bir nebze de olsa giderebilmişizdir, şayet önümüzdeki günlerde çalışmayı düşünüyorsanız şimdiden başarılar dileriz, bir sonraki yazıda görüşmek üzere 😊Yorumlar

  1. Üniversite hayatı öğrencinin kendiyle tanıştığı ve kendini keşfetti çok özel yıllar. 4 yıllık bu süreci öğrnci kendi değerlerinin farkında olması ve netlik kazanması için çok önemli. üniversitenin düzenlediği seminerler, kulüp çalışmaları gönüllü aktiviteler de öğrencinin gelişimine ve olgunlaşmasına büyük katkı sağlar.
    Yazı için çok teşekkür ederim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 4: Öğrenci Evi

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 5: Hedef Belirlemek

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: TIP