Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 4: Öğrenci Evi

Dersleri Kurtaran Adam Blog’dan tekrar merhaba,

Bugün yine öğrenciliğin getirisi olan ve eminiz ki kafanızda soru işaretleri oluşturan bir konudan bahsedeceğiz. Söz konusu üniversite öğrencisi olmak olunca öğrenci evlerinden bahsetmemek pek mümkün olmuyor. Üniversiteler sizlerin de bildiği üzere birçok farklı şehirden hatta kimi zaman farklı ülkelerden öğrencileri bünyesinde barındıran kurumlar. Durum böyle olunca öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını kendi evlerinde karşılayamadığını yurtlara ya da öğrenci evlerine başvurduklarını biliyoruz. Öğrenci evlerine dair yaşam standartları, geçim zorluğu, doğru ev arkadaşı seçimi gibi soru işaretlerinizi biraz olsun giderebilmek adına geçtiğimiz günlerde ailesinin yanından ayrılıp öğrenci evinde yaşamaya başlayan arkadaşımız Başak’a birkaç soru sorduk:

Öğrenci evinde kalman ne gibi sorumluluklar almana sebep oldu?

Öncelikle ailemle yaşarken temizlik ve yemeği annem ya da babam yapıyordu öğrenci evine çıktığımda ev temizliğini kendim yapmaya başladım her zaman olmasa da evde sulu yemek yapıyorum ve tabi ki ev ihtiyaçları ve faturalar evin yaşanılır olması için eksiklerin devamlı kontrol edilmesi gerekiyor. Fatura ödemelerini de kendim yapmaya başladım tabi ki aileden maddi destek alıyorum. Genel olarak bir ev sorumluluğu üstlendiğimi söyleyebilirim, ödemeler, yemek, temizlik bunların başlıcaları.

Gelişimine katkı sağladığını düşünüyor musun, düşünüyorsan nasıl?

Tabi ki düşünüyorum aslında bir önceki soruyla bağlantılı olarak ailenizden ayrı bir eve çıktığınızda ister istemez sorumluluk alıyorsunuz ve bu sorumluluğun verdiği bir olgunluk oluyor. Hayatta tek başına sorunlarla yüzleşip onları kendi çabanızla atlattığınızda kendinize olan güveniniz artıyor.

Maddi olarak zorlandığınız konular oluyor mu?

Tabi ki oluyor faturalar, kira, okul ödemeleri, ev ve kişisel ihtiyaçlar derken maddi olarak sıkıntıya düşüyorum ama ev arkadaşımla birlikte yaşadığım için birbirimizin eksiklerini tamamlıyoruz diyebilirim. Bu da para idaresi konusunda bana katkı sağlıyor.

Ev arkadaşı önemli mi, neden?

Bence kesinlikle ev arkadaşı önemli hem maddi hem manevi destek olan bir insan oluyor evin içinde hele ki kafanıza uygun birini bulduysanız :) Bence kesinlikle ev arkadaşı olmalı eğer ailenizden ayrı yaşamayı düşünüyorsanız.

Peki doğru ev arkadaşı nasıl seçilir?

 Bunun aslında net bir cevabı yok, bana sorarsanız kişiden kişiye göre değişir çünkü herkesin yaşam standartları ve evde olmasını istediği rahatlık anlayışı değişkendir. Benim düşüncem öncelikle eve çıkacağınız kişiyi iyi tanıyın , güvenip güvenemeyeceğinizden emin olun, size güven vermiyorsa bu en yakın arkadaşınız dahi olsa onunla aynı eve çıkmayın derim çünkü arkadaşlığınızın bozulmasına sebep olabilir. Ayrıca, evde sorumluluk almaktan çekinmeyen biri olsun ki ev işlerini paylaşabilin. Bir de iyi anlaşıyorsanız tadından yenmez 😊

Öğrenci evinde yaşamayı tavsiye ediyor musun?

Söylediklerimi toparlayacak olursam kesinlikle tavsiye ediyorum, akademik olarak ilerlemenin haricinde henüz üniversite öğrencisiyken hayatla tanışmanızı sağlıyor, özgüveniniz artıyorUmuyoruz ki öğrenci evleriyle ilgili sorularınızı biraz olsun cevaplayabilmişizdir, haftaya görüşmek üzere :) 

Yorumlar

  1. Arel Ünüversitesi ne çok yakın kız öğrenciye kiralık oda 05468278141

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 5: Hedef Belirlemek

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: TIP