DERSLERİ KURTARAN ADAM'DAN TAVSİYELER BÖLÜM 1: UYKUÖğrenciliğin getirisi olan problemlerden konuşmaya başladığımızda şüphesiz ki uyku en büyüklerinden biri. ‘’Uykuyla başarı arasındaki bağlantı nedir?’’, ‘’ Yeterli uyku ne kadardır?’’ vb. sorular biz öğrenciler için kesinlikle cevaplanması gereken sorulardır. Okula yapılan yolculuklar, büyük bir şehirde öğrenciliğinizi sürdüyorsanız kesinlikle başlı başına bir yorgunluk sebebi oluyor, hatta öyle ki üniversite hayatının getirisi olarak en az bir defa ayakta uyumak, derste otururken uyuyakalmak durumunu yaşamışsınızdır. Bir günün yirmi dört saat olduğunu inkar edemediğimiz için zamanı olabildiğince verimli kullanmak zorundayız, bir ulaşmanın kestirme yolları olması gibi zaman kullanma konusunda kendimizi geliştirmemiz hedefimize daha hızlı ve sorunsuz şekilde ulaşmamızı sağlayacaktır. Okula ulaşmak için harcadığınız zaman, belki yarı zamanlı çalıştığınız işiniz, kendinize vakit ayırarak okumak yahut izlemek istedikleriniz ve tabi ki dersler konusunda ipin ucunu bırakmamak. Şimdi bunların hepsini aynı anda yapmak mümkün ona bakacağız.
Öncelikle araştırmalarla desteklenen yaşlara göre uyku süresi tablosunu biraz inceleyeceğiz.


Bizi ilgilendiren kısmına geçmeden önce uyku türlerinden kısaca bahsederek hangi uyku evresini verimli kılmaya çalıştığımızdan bahsedeceğim. Uykuda birbirini takip eden iki dönem vardır bunlar rem(rüyaların görüldüğü evre) ve non-rem uykuları (kendi içinde ikisi yüzeysel, ikisi derin uyku şeklinde ayrılan ilk evre) olarak adlandırılır, bu aşamaya geçmeden önce uykuya dalma süreci ise latent olarak adlandırılır bizim istediğimiz ise latent döneminde de uyku kalitemiz için gerekenleri yapmak, peki nasıl olacak ona bakalım, bizim yaş aralığımıza bakarsak yeterli uykunun altı-on saat arası olduğunu görebiliyoruz, fakat ben burada başka bir konuya değinerek saat konusundan biraz uzaklaşıp verimli uykuya odaklanmayı tercih edeceğim. Gözümüzü açtığımız andan gece tekrar yatağa dönünceye kadar geçirdiğimiz zaman diliminde sürekli olarak dışarıdan aldığımız mesajlarla uyarılır konumda oluyoruz. Çok basit bir soruyla bunu kanıtlayabiliriz, uyandığınız andan kaç dakika sonra telefonunuza bakıyorsunuz? Eminim ki bu soruya gelecek cevaplar oldukça kısa süre sonra diyebileceğimiz cevaplar olacaktır. Telefon ekranına baktığınız anda mesaj alımına başlıyoruz, otobüs yolculukları, ders saatleri, ders araları kısacası bütün bir gün boyunca mesaj almaya devam ediyoruz. İlk önerim kesinlikle belli bir saatten sonra uyarıcılardan kaçınarak beyninizi uyku moduna hazırlamak olacaktır, aksi takdirde mesaj yorumlamayı bekleyen bir beynin verimli uyuması mümkün olmayacaktır şayet bu uyarıcılardan olabildiğince kaçınırsak yukarıda bahsettiğim latent dönemiyle beraber kaliteli bir uykuya merhaba diyebileceğiz. Telefon ve benzeri uyarıcılardan kurtulduğumuza göre verimli uykunun ikinci aşaması öğrenci dostu bildiğimiz kahve, çay ve türevlerine uykumuzdan bir iki saat öncesinde elveda diyerek uyku kalitemize bir katkıda daha bulunuyoruz.

Bir diğer önerim ise öğlen uykusu gibi bir şansınız varsa kesinlikle bundan yararlanmanız olacaktır. Öğlen uyuduğunuz bir saat deliksiz uykunun gece uyuduğunuz uykuya oranla daha verimli olacağını biliyoruz, siesta bu yüzden var :’) Bunlara rağmen uykusuzluğunuz devam ediyorsa birçoğumuzun bir yerlerde okuduğunu varsaydığım on beş dakikalık uykulardan yani ‘’Saatlerce uyumuş gibi hissediyorum’’ uykularına da şans verebiliriz.
Sağlam kafa sağlam vücutta olur sözüyle uykunun önemini destekleyebileceğimi düşünüyorum. Kaliteli bir uyku sonrasında normal zamanda anlamaya çalıştığınız bir dersi daha kısa sürede öğrenebilmeyi mümkün kılarak artan zamanla da istediğiniz şekilde kendi alanınızı inşa edip okuyabilir, izleyebilir ya da keşfedebilirsiniz. Sonuç olarak, konu uyku olunca süreden ziyade kalitesine odaklanmak zamanı iyi bir şekilde yönetmenize de yardımcı olacaktır. Tatil günlerinizde kendinizi şımartmayı es geçmeden hayatın temposuna ayak uydurmak zorunda olduğumuz zamanlarda da işimizi biraz daha kolaylaştırmak adına tavsiyelerimi dikkate alabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, kaliteli uykular dileriz 😊


Yorumlar

  1. kaliteli bir uyku hafızayı güçlendirir. Sınavlarınıza son dakikaya bırakıp sabahlara kadar çalışıp uykusuz kalmayın.:)) Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözünü unutmayın.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 3: Not Tutmak

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 5: Hedef Belirlemek

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: TIP