İKİNCİ BÖLÜM: HUKUK

Sor Soruştur ikinci bölümünden herkese merhaba. Bugün anlatacağımız bölümün kesinlikle çok isteyeni ve çok merak edeni olduğuna şüphemiz yok. Sınav dönemindeki öğrenciler ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaktır, eğer eşit ağırlık öğrencisiyseniz etrafınızda bu bölümle alakalı hedefleri sık sık duyuyorsunuz demektir. En büyük ipucunu verdiğimize göre artık söyleyebiliriz, bu hafta hukuk bölümünü konuşacağız! Hukuk kelime anlamı olarak toplumu düzenleyen yasalar bütününe tekabül etmektedir. Hukuk fakülteleri de bu yasalar bütününün kullanımı öğreterek bizlere düzenleyiciler yetiştirmektir. İlk yasalar bütününün tarihine ufak bir göz gezdirirsek Sümerleri görebilir, medeniyetle beraber var olduğunu fark edebilir ve hukuk fakültelerinin yetiştirdiği insanların kıymetini anlayabilmek için bir ölçüt oluşturabiliriz. Biz daha fazla yorumlamadan desteklediğimiz fikirle devam edeceğiz, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ikinci sınıf öğrencileri Elif' ve Ali'ye sizler için birkaç soru sorduk. Bakalım, neler anlatmışlar?


Hukuk için hazırlananlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Hukuk fakültesine daha kolay adapte olabilmek adına gelmeden evvel özellikle felsefe,sosyoloji ve siyaset tarihi üzerine okumalar yapmalarını buna ek olarak aktif siyaset hayatında oluşan gelişmeleri takip etmelerini tavsiye ederiz.

Sizce bu bölümü okumak için sahip olmamız gereken karakteristik özellikler var mı?

Aslında bu sorunun cevabı hukuk fakültesi mezunu olduktan sonra hangi alanda çalışılmak istendiğine bağlı.Avukatlık mesleğini icra edecek bir kişi için konuşacak olursak; özgüveni yüksek, araştırmacı kişiliğe sahip, hitabet kabiliyeti gelişmiş, okumayı seven, genel geçer kurallara farklılaşma getirebilecek mücadeleci ruha sahip bir bireyden bahsetmemiz gerekecektir. Hakim ve savcılık mesleğini yapmak isteyen kimselerin muhakeme yeteneğinin gelişmiş olması ve olaylar karşısında duygusallığından soyutlanarak karar verebiliyor olması ayrıca kendi ideolojik düşüncesinden bağımsız olarak hareket edebiliyor olması gerekmektedir.Akademisyenlik mesleğini icra etmek isteyen kimselerin ise okumayı ve yazmayı seven, anlatma ve aktarma kabiliyeti gelişmiş kimseler olması gerekmektedir.

 Sizce Marmara Üniversitesi Hukuk Bölümünün artıları ve eksileri nelerdir? (Marmara Hukuk  hakkında öğrenmek için başlığa tıklayınız)

Geniş, kendi alanında yetkin ve geniş bir akademisyen kadrosu barındırıyor olması en büyük artısıdır Marmara Hukukun.Türkiye geneline baktığımız zaman hukuk fakültelerindeki akademisyen sayısı oldukça yetersiz. Eksi yanı ise sınıf mevcudiyetlerinin fazla olmasından ötürü hocalarla birebir iletişim halinde yapılabilecek olan uygulamalı çalışmaların yeterince yapılamamasıdır. Ve yine aynı sebepten ötürü hocalarla öğrenci arası iletişimin zayıf olmasını söyleyebiliriz.

Dersler konusunda verebileceğiniz bir tavsiye var mı? (Marmara Hukuk ders notları için tıklayınız)

Dersler konusunda verebileceğimiz bir numaralı tavsiye derslere katılım sağlanıp bunun üzerine kitaplardan okuma yapılması hatta mümkünse öğretideki değişik fikirlerden haberdar olup yapılan muhakeme çalışması sonucu kendi fikrini oluşturabilmek adına farklı yazarların kitaplarının okunması bunun yanı sıra kanun diline hakim olmak adına ilgili kanunların okunmasını tavsiye edebiliriz.

İş imkanları nelerdir? 

Şu anda Türkiye genelinde yüz bin kadar avukat mevcuttur.Ve her sene on altı bin öğrenci hukuk fakültelerinden mezun olmaktadır, bu demek oluyor ki altı sene sonra yaklaşık olarak mevcut sayının iki katı avukat sayısına ulaşmış olacağız.Bunun bir sonucu olarak avukatlık mesleğinin icra edilmesi zorlaşacaktır. Hakimlik, savcılık konusunda ise mülakat adlı elemeye tabi tutulmak burada da tutunmayı zor hale getirmiştir. 

Hukuk bölümü nedir, ne öğrenilir? (Marmara Hukuk ders notları için tıklayınız)

Hukuk bölümü sanılanın aksine kanunların ezberlendiği bir fakülte değildir. Daha çok kanun mantığının ve hukuk nosyonunun öğrenciye verildiği, öğrencinin bu nosyonun üzerine okumalar, araştırmalar yaparak kendini geliştirip seçtiği meslek doğrultusunda ilerleme kaydettiği bir bölümdür. Ve hukuktan ziyade hayata dair -en azından bizim için- insana çok şey katabilecek bir bölümdür. Arkadaşlara içtenlikle tavsiye ediyorum.Umarım hayallerinize dair faydalı bir yazı olmuştur, hukuk hakkında merak ettiklerinizi bizlere sorabileceğinizi unutmayın, burası sizin dünyanız merak ettiğiniz tüm bölümler için bizlere ulaşabilirsiniz, haftaya öğrenci gözünden yeni bir bölümle görüşmek üzere, kendinize iyi bakın :) Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 3: Not Tutmak

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 5: Hedef Belirlemek

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: TIP