ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: TIP

Sor Soruştur üçüncü bölümünden herkese merhaba,

Bugün, hatrı sayılır sayıda aday öğrenci tarafından okunmak istenen hatta yer yer aileler ve toplum tarafından başarılı insan olma ölçütlerini karşılamış bir bölümden bahsedeceğiz. Tıp eğitimi hakkında konuşacağız, fakat lisans kısmından bahsetmeden önce tıp bölümü hakkında birkaç şey söylemek istiyoruz. Tıp, insanlık tarihi kadar eski olmakla birlikte günümüzde de insanlık tarihini devam ettirmek adına şüphesiz ki en önemli alanlardandır. Beslenme, barınma gibi temel ihtiyaçlarımızın yanı sıra ‘’iyi olma’’, ‘’iyileşmek’’ de temel mecburiyetlerimizdendir. Tıbba tarih olarak baktığımızda da direkt olarak hekimlik adı altında olmasa bile, insanların kendilerini iyi hissetme mecburiyeti olduğu günden itibaren varlığını ‘’iyileştirmek’’ olarak gösterdiğini söyleyebiliriz.  Bu ‘’iyi olma’’ durumunu içgüdüsel tıp olarak adlandırdıktan sonra durumu ampirik tıbbın takip ettiğini görüyoruz. Zamanla ampirik tıptaki bilimsellik ve neden- sonuç ilişkisinin yetersiz kalmasıyla ve felsefenin baş göstermesiyle bilimsel tıbbın temelleri atıldı. Şimdi bu kısa bilgilendirmemizden sonra Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Aybüke’den aldığımız cevaplara bakalım.

Tıp okumak isteyen öğrencilere ders çalışma düzeni ve ders haricinde vereceğin tavsiyeler nelerdir?
Biraz klasik bir başlangıç olacak fakat düzenli ders çalışma sistemini oturtmuş olmanız gerekiyor, bunun sadece sınav süreci için değil lisans eğitimi sırasında da gerekli olacağını söyleyebilirim çünkü tıp genel bağlamda zor bir bölüm. Ders çalışmayı biliyor ve bunu yaşamınızın bir parçası haline getirebiliyor olmanız gerekiyor. Tabi ki herkesin ders çalışma sistemi farklı olduğundan dolayı kendinize uygun ders çalışma şeklini bulmanız çok önemli, kendi adıma konuşacak olursam ders çalışma konusunda sistemle ilerleyen biri değilim bunun yerine kendime hedefler koyarak ilerlemeyi tercih ediyorum, çalışacağım konuyu bitirmek için zaman hedeflemek ya da ''aldığım bir kitabı belirlediğim periyotta bitireceğim'' tarzındaki hedeflerden bahsediyorum. Sınav döneminden bahsedecek olursam bir sene gerçekten uzun bir süreç ve bu süreçte sıkılmanız mümkün bu dönemlerde moral olarak bir düşüş yaşamamaya çalışın bununla beraber bu süreçte yorulduğunuzu ve verimli çalışamadığınızı anladığınız anlarda kendinize küçük molalar verebilmelisiniz. Ve mola verdiğiniz dönemde ders çalışmıyorum tarzındaki düşüncelerden uzaklaşarak yapmak istediğiniz bir şeyi yapın. Sonuçta kimse bir hafta mola verdiği için ya da bir gün arkadaşlarıyla geçirdiği için elenmiyor. Yani mola döneminde kendinize uygun stres atma şeklinizi belirlemeniz de en az ders çalışma stilinizi belirlemeniz kadar önemli.

Trakya Tıp Fakültesinin artıları ve eksileri nelerdir?
Trakya Tıp yoğun ders programına sahip bir fakülte bu sebeple öğrencilik hayatını yer yer zorlaştırıyor, ayda bir sınav olduğundan dolayı düzenli çalışmayı gerektiriyor. Tabi ki bu durum tüm tıp fakültelerinde geçerli ama kanaatimce Trakya Tıp biraz daha zor. Yani sınıfta kalmanın sınıf geçmekten çok daha kolay olduğunu bir fakülte. Alttan ders verme gibi bir sistemimiz olmadığı için sene sonu finalden kalmak sınıfta kalmaya tekabül ediyor. Bu zorluğun getirisi olarak ise lisans eğitimi sürecinde ediğimiz sistematiklik bizlere mezun olunca iyi pratisyen hekim olmak olarak geri dönüyor. Ayrıca geniş bir eğitimci kadrosu var, geçirdiğimiz süreçlerde profesör kaybımız olmadı. Verim almak istediğiniz sürece hocalarımızdan yararlanabilirsiniz ve bu da fakültemizin artılarından.

Mezuniyet sonrası ne gibi planlar yapılabilir?
Açıkçası benim tıp okumayı tercih etmemin sebeplerinden biri, mezuniyet sonrasında farklı alanlarda çalışmayı mümkün kılması ve meslek seçme konusunda biraz daha garanti olması. Pratisyen hekimlik, uzman hekimlik, akademisyenlik gibi seçeneklerden kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Tıp eğitimini ne şekilde görüyorsun, neler öğreniyorsun?
İlk üç yıl temel bilimleri öğreniyoruz daha sonraki üç yıl ise klinik eğitim alarak devam ediyoruz. Yani ilk üç yıl vücudumuzun işleyişi anlayıp sonraki üç yılda da bunu pratiğe döküyoruz. Tabi ki bu ilk üç yılda da ders programını takiple hastane ziyaretlerimiz oluyor ve hastaneyi tanıyoruz. Altıncı senemizi yani son senemizi de hastanede geçiriyoruz. 

Sence bu bölümü okumak için sahip olmamız gereken karakteristik özellikler var mı?
Bölümü okumak için değil fakat mezun olduktan sonra yaptığınız işi sevebilmeniz adına ilk olarak insanlarla iletişiminizin gelişmiş olması gerekiyor. Sürekli gelişen bu bölüme ayak uydurabilmeniz için disiplinin hayatınızın bir parçası haline gelmiş olması gerekiyor. Söz konusu tıp olunca tabi ki biraz soğukkanlı olmak gerekiyor.

Son olarak Edirne’de öğrencilik hayatı üzerine birkaç şey söyler misin?
Edirne’ de öğrencilik biraz muzdarip olduğum bir konu aslında, ama artılarından başlayacak olursam Edirne halkı gerçekten öğrenciyi seven bir halk bu konuda hiç sıkıntı çekmedim. Sosyal hayat konusunda da sosyalleşmek biraz daha zor çünkü seçeneklerimiz az, mesela devlet tiyatromuz olmaması sebebiyle özel tiyatroları takip etmek ve biraz daha fazla para harcamamız gerekiyor. Bunun dışında da öğrenci konseptli, ekonomik kafe vb. mekan sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Yani Edirne’de öğrenciyseniz kendi sosyal hayatınızı kendiniz yaratmalısınız. Küçük bir şehir olduğundan dolayı alıştıktan sonra altı yıl öğrenciliğin çok da kötü bir şekilde geçirileceğini düşünmüyorum.


Umuyoruz ki tıp okumayı hedefleyenlere, ilgililerine faydalı bir yazı olmuştur. Sizler de kendi bölümlerinizi anlatmak isterseniz bizlere instagram, twitter ve facebook adreslerimizden ulaşabilirsiniz. Bir sonraki Sor Soruştur’da görüşmek üzere 😊Yorumlar

 1. Harika bir yazı. Tıp öğrencilerine çok faydalı olacak.
  Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 2. Eğitim sistemi ve sınavlarda gelinen nokta çok acı

  tus forumlarında iddialar “...Bundan 7-8 kadar yıl önceydi. 5-6 defa girdiğim ÜDS lerden 50-60 arası alıp duruyordum. Meşhur bir TUS dersanesinin Meşhur bir sahibi -ki iyi İngilizce bilmesi ile de tanınır- yerime ÜDS ye girebileceğini söyledi. "Sen de sarışın gözlüklüsün ben de, kimse anlamaz bile, ben böyle çok kişiye ÜDS-KPDS kazandırttım" dedi. Tabi teklifini "bütün akademik hayatımı b.k çukurunun üzerine bina edemem" diyerek reddettim. 1-2 sınav daha sürünüp kendim 71'imi aldım. Eğer yakalanırsa "sevgili JOKER abimin" aleyhine tanıklık ederim. Allah islah etsin, bir adamın her işi mi YAMUK olur ya?”

  http://www.stetuskop.com/showthread.php?t=4964&page=62
  https://odatv.com/tus-sorularinin-calindigi-iddialarinin-merkezinde-bu-kez-hangi-cemaat-var-04031942_m.html
  http://www.stetuskop.com/showthread.php?t=10037
  http://www.stetuskop.com/showthread.php?t=4309
  http://www.stetuskop.com/showthread.php?t=9306
  Ateş olmayan yerden duman çıkar mı
  tusdata ve veya uz.dr sami selçukbiricik in sponsoru olduğu drtus.com tus forumunda övünme ve güç gösterisi olarak anlatılan ösym den bilgi sızdırmalarını, ilişkilerini, bağlantılarını, görüşmelerini maddi güç ve fetö paralel yapı veya başka bir cemaat örgüt siyasi dava yapı bağlantısı olmadan nasıl yapılabileceği şayanı hayret bir konu olarak şüpheleri celbetmekte haklıdır tusdata ve özel asfa ferda koleji yönetim kurulu başkanı uz.dr. sami selçukbiricik iddia edildigi gibi feto paralel fethullah gülen mensubu mudur iskenderpaşa hakyol mensubu mudur bilinmez ve böyle olsa da olmasa da özkaya özel hayatı kendi tercihidir bu kısmına saygı duyulmalı ancak 15 Temmuz olayları davası gazileri ve şehitlerini yaşamış bu ülkede ilişkiler ağı Ağacın Kurdu kitabındaki gibi rahatsız edici giriftlikte.. Bu arada ösym nin sınava başkasının yerine girdiği tespit edilen tus Dersanesi sahibi ifadesiyle bu kişinin kamu oyunun anladığı kişinin büyük ihtimalle uz Dr Sami selçukbiricik olduğu kanaati oluşuyor. Ösym nin ve uzman doktor sami selçuk biricik in de açıklama ve videolarında net bir aksi beyanı yok ..soruşturmaların akamete uğraması bu ortamda bu bağlantılarla ve tusdata dusdata maddi sponsorluğunda yayın yapan Drtus.com tus/dus/eus forum sitesinde ösym ve yök te tanıdıkları olduğu ve maddi gücü fazla olduğu icin ösym de yök te sağlık bakanlığında muhatap kabul ediliyor itibar görüyor beyanları zaten malumun ilanı beklenen bir durum . Geçmiş yıllardaki Konya Beyaz Kalem olayındaki gibi bundan çıkan, anlatılan veya kanaatimize göre anlatılmayandan hissedilen anlam tusdata hazırlık dersanesinin paralel yapi feto Fethullah Gülen cemaatine genç klinisyenler yapılanması içinde herkesten farklı özel ve çok fazla kontenjan ayırdığı ve iyilik yapmak icin ücretsiz aldığı kişisel verileri yasadışı kaydettiği yani fişleme yaptığı belgeleri videoları rezaleti..
  ÖSYM kampanyaları ile bir yandan tusdata bir yandan STV ve zaman gazetesi bir yandan taraf gazetesi ile ÖSYM'nin şifre ve hatalı soru ve sınavlarla gündeme gelirken kpss, ve polis hakim avukat savcı sınavları yolsuzluğunun unutturulduğu gündemin ösym ciddiyetsizliğiyle yaptığı hatalı sorular üzerinden hak arıyor tarzı kampanyalarla her sınav döneminde ösym yolsuzluğu gündeminin değiştirilip kpss sınavı ve diğer sınav soru çalmalarının ve zaman aşımı türü örtbaslarin siyasette milletvekili Prof.Dr. ÖSYM ve YÖK ' teki kirli bağlantıları, telefon mail iletişim ve irtibatlı kişileri Dolar Euro Dinar Dirhem Afyon Esrar ne kullanıyorlarsa Ali Veli Halil Bilal İsa Musa Sema Esma Ayşe Fatma Fatih Burhan Nurhan Orhan Muharrem Mükerrem Naim Saim Rabia Safiye Nazife Hafize Binnur Zin Nur Rahmi Rahim adları her kimse kimdir bunlar bulunmalı ve hala ayıklanmadığı gerçeğinin örtüldüğü sürece . .
  seffaf olmasi gereken kurumların kanser gibi hasta hastalıklı enfekte bir ilişki zinciri değil mi?
  Her sınavda sorular alındı mı çalındı mi sızdı mi sızdırıldı mi kaygısı yersiz Mi?

  YanıtlaSil
 3. Eğitimin kötü olup dersanelere ihtiyaç duyulan sistemlerde dersaneler arası ticari rekabette kaçınılmaz olarak gelinecek nokta şüphe,şaibe, içsel bilgiye erişim, etik ve yasa dışıliktir. Her sınav türü ve döneminde benzer konular toplumu yormaktadır. Çözüm tüm eğitim alanlarında köklü düzenlemeler ve dersanelerin kapatılmasıdır.
  Fethi Yılmaz yazdı 04.03.2019
  Tıpta Uzmanlık Sınavı sonrasında ÖSYM’nin soruları ve cevap anahtarını yayımlamadan önce sınav soruları sosyal medyada yer aldı. 24 Şubat 2019 Pazar günü gerçekleşen Tıpta Uzmanlık Sınavı öncesinde soruların Whatsapp gruplarında paylaşıldığı iddia edilirken, TUS sorularının çalındığı tartışmaları gündeme gelmişti.Sınav sorularının çalındığı iddiaları üzerine ÖSYM açıklama yaptı. TUS soruları ve cevap anahtarının çalındığı iddialarının odağındaki TUSDATA isimli dershane de konuyla ilgili açıklama yaptı. TUS’a giren doktorların Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne yaptıkları şikayetler ve söyledikleri, “sınav soruları çalındı mı” sorularını kuvvetlendirdi. Sınava giren bir doktor konuyla ilgili, "Bugün TUS dershanesine gitmeden başarı elde etmek çok zor” dedikten sonra, “Sızıntı iddiasının odağındaki TUS dershanesinin sınav öncesi 50 kişilik özel gizli grup oluşturduğunu ileri sürülüyor. Sınav soruları derece yapmaları için bu özel gruba verildi iddiası var. Bir de yüzde 98 soru tutturma, çıkan tüm sorulara referans spot bilgi paylaşımı sızıntı ihtimalini kuvvetlendiriyor. Binlerce tıp doktorunun emeğinin çalınmasına sessiz kalınmamalı” iddialarında bulunmuştu. Konuyla ilgili sosyal medyada ve farklı mecralarda da iddialar dile getirilmesi üzerine, TUSDATA sınava giren hocalarının soruları ezberledigini ifade etmişti. CİMER’e yapılan şikayete ÖSYM Hukuk Müşavirliği yanıt vermişti. ÖSYM açıklamasında, TUSDATA’nın “soruları ezberledik” şeklindeki açıklamasına yer verdi ve sorular ÖSYM'den iki gün erken açıklandığı için telif hakkı konusunda yasal işlem başlatılacağı ifade edildi.
  ÖSYM Başkanlığı Hukuk Müşavirliği CİMER’e yapılan şikayete şöyle yanıt vermişti: ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda, sınavlara giren bazı adaylarca sınav esnasında sorular ezberlenerek (bazen farklı adaylarca sınav esnasında ezberlenen sorular sınavdan sonra bir araya getirilerek) sınav sonrasında facebook, twitter, instagram, whatsapp, youtube gibi sosyal medya platformları üzerinden paylaşılabilmektedir.
  Orijnaline en yakın şekilde çıkartarak soruları sınav bittikten sonra whatsapp üzerinden paylaştıkları açıkça ifade edilmiştir.Telif hakkı Başkanlığımıza ait olan sınav soru ve cevaplarının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa aykırı olarak Başkanlığımızın yazılı izni olmaksızın yayınlanması suç olduğundan sınav sonrasında soruları izinsiz yayınlayan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmakta ve aynı zamanda erişimin engellenmesi kararı verilmesi, Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliğinden talep edilmektedir.ilgili kişi ve kurumlar hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmıştır.”
  2019-TUS sorularının sızdırıldığı iddiaların merkezinde olan TUSDATA’nın kurucuları arasında yer alan Uzman Doktor Sami Selçukbiricik’in bağlantıları da dikkat çekiyor. Uz. Dr. Sami Selçuk Biricik, kurucu olmasının yanı sıra, çeşitli illerde yapılan TUSDATA seminerlerine konuşmacı olarak katılıyor ve DUSDATA sitesinde yazarlık yapıyor İstanbul’da İskenderpaşa Cemaati’nin lideri Muhammed Nureddin Coşan’ın vakfettiği “Asfa Eğitim Vakfı" yönetim kurulunda, TUS sorularını sızdırdığı öne sürülen TUSDATA’nın kurucusu Uz.Dr.Sami Selçukbiricik’in adı da geçiyor. Sami Selçukbiricik, Özel Asfa Ferda Koleji Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.
  Türkiye geçmişte ÖSYM sınav hırsızlıklarıni geçmişte çok yaşadı. Dün FETÖ’nün yaptığı sınav hırsızlıklarının sonucunda Türkiye hala bedel öderken bugün devlete yerleştirilen başka cemaatler üzerinden yine aynı iddiaların konuşulması “Ne zaman ders alacağız” sorularını da beraberinde getiriyor.Fethi Yılmaz Odatv.com

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 4: Öğrenci Evi

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 5: Hedef Belirlemek