Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 5: Hedef Belirlemek

“Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin bir önemi yoktur.“ (Peter Drucker)

Dersleri Kurtaran Adam’dan tekrar merhaba,

İster sınava hazırlık sürecinde olun ister lisans eğitiminize devam ediyor olun hedef belirlemek konusunda hepinizin düşünmeye zaman ayırdığı kaçınılmazdır. Peki hedef belirlemenin bize bir faydası var mıdır? Doğru hedef diye bir şey mümkün müdür? Akademik yaşam dışında da hedef belirlemenin önemini kavrayarak hayatlarımızı bir rota dahilinde yaşamanın şüphesiz ki düzenleyici ve kolaylaştırıcı bir unsur olduğundan bahsetmemiz gerektiğini düşünüyoruz, hedef belirleme mantığını yaşam tarzı olarak benimsemeden önce bir sınav ya da meslek alanında hedef belirlemek mümkün değildir. Yukarıda bahsi geçen soruları öncelikle bu eksende cevaplamalıyız ki durumun ciddiyetini ve özünü kavrayabilelim.
İnsanlar her gün farkında olmadan kendilerine hedefler belirler, fakat bir hedefin farkındalığı devreye girdiğinde ise kazanıma dönüşmesi mümkündür. Minimal ve görünmez hedeflerden ziyade uzun vadeli ve kazanım odaklı hedeflerin belirlenmesi, sizin hedefinize giden yolunuzu daha sorunsuz bir şekilde tamamlamanıza yardım eder. Hedeflenen bir durum üzerine çıkılacak bu yolda karşılaşılan sorunların bir netice uğruna çözülmesi gerektiğini bilmek, size motivasyon sağlayarak sorunlarınızı basitleştirmeye ve zamanınızı yönetmek konusunda da yadsınamaz faydalar sağlayacaktır.

  •            Nerede olduğunuzu farkında olun. Eğer bir yola çıkacaksanız kesinlikle başlangıç noktanızı bilmelisiniz. Akademik hedeflerden örnek verecek olursak başarılı olmak istediğiniz alanı seçerek alanla olan uyumunuzu, yaptığınızın çalışmaların yeterliliğini ve bulunduğunuz noktadan hareketle ilerleyebileceğiniz ilk adımı belirlemelisiniz.


  •           Esneklikten kaçmaya çalışın. Belirlediğiniz hedefe ulaşmak için çalıştığınız süre zarfında planlamalarınızı olabildiğince zamanında yerine getirmeye çalışın. Bizler bir şirket yönetimi gibi çalışan canlılar olmadığımızdan mütevellit günü gününe uygulamalar her zaman mümkün olmadığından dolayı robotlaşmamız da mümkün değildir, fakat vereceğimiz ufak molaları göz ardı ederek söyleyebiliriz ki sizi yolunuzdan alıkoyacak uzun süreli molalardan kaçının. Hedefleriniz konusunda esnek olmaktan kaçının.


  •         Motivasyonunuzu kaybetmeyin. Hedeflerinize ulaşma çabasında kontrolünüz dışında gelişen durumlarla karşılaşmanız gayet normal bir durumdur, sorunlarla karşılaştığınız an büyük resme bakma mantığıyla devam etmeye çalışın, yani sorunların anlık durumlar olduğunu ve yolunuzun genelinde sizleri etkilemeyeceğinin bilincinde olun, ertelenmiş bir plan kesinlikle umutsuzluğa mahkum edilmiş olanına yeğdir. Unutmayın hedefe ulaşamamak şanssızlık değil, sizin tercihinizdir. Bu sebeple motivasyonunuzu kaybetmemelisiniz.


  •           Çözüm odaklı düşünün. Bir önceki maddemizi takiple motivasyonunuzu kaybetmemeniz için kesinlikle yapmanız gereken şey kendinizi çözüm odaklı bir birey olarak yetiştirmeniz olacaktır. Bir sorunla karşılaştığınızda aklınıza gelen ilk önerinin vazgeçmek olmaması çözüm odaklı bir birey olmak için atılacak ilk adımdır, her sorun onu ortadan kaldıracak bir çözüme sahiptir ve çözüm için harcayacağınız enerjinin dönüşü olarak sorunun ortadan kalktığını görmek sizde kontrol etme hissini geliştirecektir. Unutmayın, çözüm her zaman vardır.


  •           Kendinize bir ölçü belirleyin. Hedefinize yaklaşıp yaklaşmadığınızı anlayabilmeniz için kesinlikle derecelendirebileceğiniz bir hedef olmalıdır. Ölçünüz bir kişi olabilir, bir durum olabilir. Doğru yolda olduğunuzdan emin olmanız için ölçülebilir bir noktaya ihtiyacınız vardır, bunun anlamı kesinlikle hedeflediğiniz ölçüyü oluşturan kişiyi veya durumu taklit etmek değildir fakat alanınızda yetkin kişilerin metodunu gözden kaçırmamak size bu yolculuğunuzda faydalar sağlayabilir. Pekala, hedeflenen konu ne olursa olsun, önceden belirlenmiş bir ehil bir kişi bulabiliriz fakat sonu olmayan konularda en iyisini hedeflemek imkansız olacağından dolayı kabul görmüş başarıları ölçü edinebiliriz.


Sizler de ister sınav döneminde olsun ister mesleğinize hazırlanan öğrenciler olun, bir hedefe ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Hedefiniz konusunda zorlanıyorsanız kısıtlamaktan kaçının, x üniversitesi y bölümü hedefinden ziyade, olmak istediğiniz sıralamayı hedeflemek biraz daha genel olduğundan dolayı daha başlangıç olarak size yardımcı olacaktır. Umuyoruz ki sizlere faydamız olmuştur, kendinize iyi bakın. Haftaya görüşmek üzere. Unutmadan ders notlarınızı paylaşabileceğiniz ve ders notlarına ulaşabileceğiniz linki aşağıya bırakıyoruz 😊Yorumlar

  1. sakın üye olmayın işi ticarete cevirmiş milleten nasıl para alırız hesabı yapan para için milleti dolandıran adam

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 4: Öğrenci Evi

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 3: Not Tutmak