DÖRDÜNCÜ BÖLÜM: SİNEMA VE TELEVİZYON
Dersleri Kurtaran Adam’dan herkese merhaba,

Sinema kelimesi köken olarak Fransızca cinématographe "hareketli görüntü kaydı" sözcüğünün kısaltmasıdır. Fakat, sinemayla özel olarak ilgilenen insanlar -izleyici ya da sinema endüstrisinde çalışanlar- için bir hareketli görüntü kaydından çok daha fazlası olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Sinema sözlük anlamını bırakarak bizim hayatlarımızda anlam kazanmaya başladığında da sadece görüntü değildir, hislerinizi canlandıran, yaşadığınız deneyimleri uyaran ve hatta bir klişe olarak ‘’hayatınızı değiştiren’’ bir güce sahiptir. Zira, hayatınızı değiştirme konusunda bir klişe olmaktan yer yer uzaklaşıp bu kalıbın hakkını verdiğine de tanıklık edebiliriz çünkü sinema ikna için şüphesiz ki en etkili yollardandır ve uzun süre propaganda aracı olarak kullanılması da bu durumu kanıtlar nitelikledir. Bahsi geçen deneyimleri uyarma durumu kapmasında da keyif veren bir etkinlik haline dönüşebilmektedir, birçok sanat dalını içinde barındırmasıyla da keyif verme açısından oldukça doyurucudur. Sinema her yerdedir, her amaçla icra edilir ve herkes için özel olan en az bir tane film mevcuttur. Biz sinema hakkında çok şey söyleyebiliriz fakat bizden önce Bahçeşehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon birinci sınıf öğrencisi Can’a birkaç soru sorduk.

Sinema isteyen öğrencilere ders çalışma düzeni ve ders haricinde vereceğin tavsiyeler nelerdir?

Öncelikle istedikleri okulda sinema bölümü okuyabilmek için, sınav dönemi boyunca istenilen puanı alabilmek adına düzenli ders çalışma programıyla ilerlemeleri gerekir. Ders haricindeyse lisans eğitimine başlamadan evvel teknik anlamda eksik oldukları konuları giriş seviyesinde de olsa öğrenmeye çabalamalarını tavsiye edebilirim, bu tavsiyeyi ciddiye alırlarsa lisan eğitiminde bir sıfır önde olacaklarını söyleyebilirim. Örneğin edit programları, teknik terimler gibi konularda okul öncesinde araştırma yapmak öğrenciler için olumlu dönüşleri olacak bir konu.

Bahçeşehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümünün artıları ve eksileri nelerdir?

Aslında Bahçeşehir Üniversitesi Sinema eğitiminin diğer sinema eğitimi veren kurumlardan çok farkı yok. Artılarından bahsedecek olursam kesinlikle iletişim ağı oluşturmanız konusunda size yardımcı olacak bir eğitim kurumu olmakla beraber kendi segmentinde diğer özel okullara nazaran ekipman konusunda oldukça donanımlı. Eksikliğinden bahsedecek olursam bölümden ziyade kampüsle alakalı genel bir problem olarak kampüs mantığının dışında bir yerleşkede eğitim vermekte.

Mezuniyet sonrası ne gibi planlar yapılabilir?

Aslında bu soruyu cevaplamadan önce sinema gibi bir konuda planların kesinlikle mezuniyetten önce yapılması gerektiğini söyleyebilirim. Sinema bölümünde diploma sahibi olmanız maalesef ki iş bulabileceğiniz anlamına gelmemekte bu sebeple mezun olmadan önce olabildiğince deneyim edinilmeli, bu deneyimler doğrultusunda da sektörde nereye kanalize olabileceğinizi keşfetmelisiniz. Mezuniyet sonrasında da kendinize uygun bulduğunuz alanda ilerlemelisiniz. Bu, film sektöründe görüntü ekibi olabilir, ışık ekibi olabilir aynı şekilde reklam sektöründe de ilerlenebilir. Yalnızca kendinize uygun alanı seçmeniz gerekiyor.


Lisans sırasında görülen dersler için önerilerin var mı?

Biz, sinema eğitimini yarı teknik yarı pratik şekilde öğrenmekteyiz. Derslerin bir yarısını teknik anlamda üretim odaklı öğrenirken diğer bir yarısında da teknik terimleri, sinema jargonunu öğreniyoruz diyebilirim. Sinema konusunda öğrenim sadece okulla kısıtlı değildir, okul dışında tabiri caizse ‘’fırında pişmek’’ gerekir.

Sence bu bölümü okumak için sahip olmamız gereken karakteristik özellikler var mı?

Kesinlik var diyebilirim. İlk olarak, sabırlı bir kişiliğinizin olması gerekir çünkü sektöre girdiğiniz an direkt olarak zirveye çıkmak mümkün olmayacak ve zirvede olmak gibi bir isteğiniz varsa mental ve fiziksel olarak sürekli yorgunluğun hayatınızın bir parçası haline geleceğini şimdiden bilmeniz gerekiyor. Aynı zamanda, yaratıcı bir bakış açınıza sahip olmalısınız çünkü bu bütün sektörü kapsayan ve olmazsa olmaz bir özellik. Aynı zamanda insanları şaşırtmak adına, insanların hayal edebileceklerini değil daha fazlasını sunmanız gerekecektir, işte bu noktada yaratıcılığın önemini bir kez daha yineleyebilirim. Son olarak da sinema kesinlikle bir takım işidir, takımla çalışmaya uygun bir kişiliğiniz de olmalıdır ve bir hiyerarşi düzeninde çalışacaklarından dolayı ego kavramından biraz uzaklaşmanız gerekmektedir.

Son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?

Lisans eğitimine başlamadan önce hazırlığın önemini tekrar vurgulamak istiyorum. Üretim yapmak için diploma almayı beklememeniz gerekiyor, okul dışındaki zamanınızı iyi yöneterek neler üretebileceğinizi farkında olup ne üreteceğinize karar vermelisiniz ki meslek hayatınızdaki aşamaları meslektaşlarınıza göre daha hızlı geride bırakıp hedeflediğiniz yere ulaşabilesiniz.


Bu hafta Sor Soruştur’da sinema bölümünü soruşturduk, umuyoruz ki sizlere yardımcı olmuştur. Görüşmek üzere, kendinize iyi bakın 😊
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 4: Öğrenci Evi

Dersleri Kurtaran Adam'dan Tavsiyeler Bölüm 5: Hedef Belirlemek

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: TIP